Jak wypoziomować pralkę?

Na prawidłowe działanie naszej pralki bardzo duży wpływ ma jej wypoziomowanie. Pralka, która zostanie źle ustawiona, czyli nie będzie właściwie wypoziomowana będzie bardziej hałasować. Może się nawet zdarzyć, że podczas wirowania źle wypoziomowana pralka zacznie się przesuwać. Wszelkie nieprawidłowości w jej ustawieniu znacznie skracają też czas jej bezawaryjnej eksploatacji. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób możemy prawidłowo wypoziomować pralkę?

Najłatwiej będzie nam wypoziomować pralkę, kiedy będziemy dysponować poziomicą, mówi Mateusz z firmy AGD Gdańsk. Ale w jej zastępstwie możemy także użyć odcinka sznurka o długości około dwóch metrów, do którego na jednym z końców zamocujemy jakiś niewielki ciężarek. Do poziomowania nowo zakupionej pralki zawsze przystępujemy po usunięciu z niej wszelkich zabezpieczeń, a w szczególności po zdjęciu zabezpieczenia z jej bębna.

Większość obecnie dostępnych modeli pralek ma wmontowane w podstawę specjalne nóżki, które służą do regulacji ustawienia pralki. Poziomowanie pralki zaczynamy więc od ustawienia jej w docelowym miejscu. Podłoga w miejscu, w którym ustawimy pralkę powinna być równa. Po wstawieniu pralki na miejsce na jej górze kładziemy poziomicę. W zależności od tego, gdzie znajduje się pęcherzyk powietrza dokręcamy lub odkręcamy nóżki znajdujące się na spodzie pralki.
Robimy to do chwili, kiedy pęcherzyk powietrza znajdzie się dokładnie na środku poziomicy. Zamiast poziomicy możemy użyć obciążonego kawałka sznurka. W tym przypadku sprawdzamy, czy każdy z narożników pralki znajduje się idealnie w pionie. Jeśli nie, regulujemy położenie pralki w ten sam sposób, jak w przypadku posługiwania się poziomicą, czyli odkręcamy lub dokręcamy jej nóżki.

Wypoziomowanie pralki nie jest czynnością trudną. Czasem jednak może nam zająć trochę czasu, zwłaszcza wtedy, kiedy nie dysponujemy poziomicą. Z poziomowania pralki nie powinniśmy jednak rezygnować. Zaleca się nawet, aby czynność tę wykonywać nie tylko po ustawieniu nowej pralki. Od czasu do czasu warto sprawdzić czy pralka nadal stoi idealnie.